Bouwen met vakmensen van over de grens
De bouwsector staat onder druk. Er is een groot tekort aan vakmensen, opleidingen krijgen hun klassen niet gevuld en de vraag naar woningen en nieuwbouwprojecten blijft stijgen. In veel functies is de spoeling dun, en dat remt bedrijven in hun groei.
Voor steeds meer bouwbedrijven is de inzet van arbeidsmigranten dan ook geen vraag meer, maar een noodzaak. Toch leeft er in de praktijk nog veel terughoudendheid. Hoe komt dat? En wat vraagt het om deze vakmensen succesvol te laten instromen?
Daarover spraken we met Johan, vestigingsmanager bij Alertec. Hij werft al jaren vakmensen uit binnen- en buitenland voor opdrachtgevers in de bouw. Op basis van zijn ervaringen onderzochten we waarom arbeidsmigranten onmisbaar zijn geworden, hoe je die inzet goed regelt en wat het oplevert als je de stap durft te zetten.
Een tekort dat niet zomaar verdwijnt
“Opdrachtgevers die ons bellen, hebben vaak al alles geprobeerd. Ze krijgen vacatures niet ingevuld en weten niet meer waar ze moeten zoeken,” vertelt Johan. “In de bouw speelt dat nog eens extra. Vooral functies als tegelzetters, stukadoors of metselaars zijn moeilijk in te vullen. Het gaat om vakwerk. Daar heb je niet zomaar iemand voor.”
Volgens Johan is het tekort deels ontstaan door jarenlange afname van instroom in opleidingen. “We hebben jarenlang niet gestimuleerd om met je handen te werken. En veel opleidingen sluiten nu simpelweg omdat er te weinig aanmeldingen zijn. Dat trek je niet in een paar jaar recht.”
Vakmensen uit het buitenland als oplossing
Als de beschikbaarheid in Nederland ontbreekt, kijkt Alertec over de grens. Daarbij gaat het vaak om vakmensen uit EU-landen, met ervaring in de bouw. “Ze spreken misschien geen Nederlands, maar verstaan hun vak. En ze willen werken, vaak liever meer dan minder,” zegt Johan.
Toch is de eerste reactie van opdrachtgevers nog wel eens afwachtend. “Ze hebben er geen ervaring mee, of denken dat hun team het lastig vindt. Dan nemen wij de tijd om uit te leggen hoe het werkt. We geven voorbeelden, laten zien dat het vakmensen zijn. En vaak hoor je dan: ‘Waarom hebben we dit niet eerder gedaan?’”
Een belangrijk misverstand is dat het om goedkope krachten zou gaan. “Dat klopt niet. Iedereen wordt gewoon conform cao betaald. Daar maken wij geen uitzondering in.”
Alles uit handen
Het inzetten van EU-personeel vraagt om een goede voorbereiding, en daar helpt Alertec vanaf het eerste moment bij. “We starten met de werving en selectie, via onze netwerken in binnen- en buitenland. Daarna regelen wij alles: van de contracten en administratie tot huisvesting, vervoer en begeleiding op de werkvloer.”
Omdat Alertec werkt met SRF-gecertificeerde huisvesting, weten opdrachtgevers zeker dat alles volgens de regels verloopt. “Dat kun je als individueel bedrijf niet zomaar zelf regelen. Wij nemen die zorg volledig uit handen. Het enige wat een opdrachtgever hoeft te doen, is kennis laten maken op de werkvloer.”
En de communicatie? Die verloopt in het Engels. “Iedereen die wij plaatsen spreekt voldoende Engels om veilig en duidelijk te kunnen werken. Vooral de jongere generatie kan zich goed redden.”
Taal, veiligheid en begeleiding maken het verschil
Goede begeleiding maakt of breekt het succes. “We zorgen ervoor dat iedereen weet waar ze aan toe zijn. We stemmen alles vooraf af en geven een duidelijk beeld van de werkplek, het team en de verwachtingen,” legt Johan uit.
Veiligheid staat daarbij voorop. “Je moet elkaar kunnen verstaan. Daarom kijken we goed of iemand geschikt is, zowel qua vaardigheden als qua taal en omgangsvormen. Het moet passen voor beide kanten.”
Persoonlijk contact speelt hierin een grote rol. “We kennen de bedrijven waarvoor we werken. We weten wat de sfeer is, wie er al werken, en wat voor type collega erbij past. Dat helpt om mensen op de juiste plek te krijgen.”
Een groeiende kans voor de toekomst
Volgens Johan wordt het belang van arbeidsmigranten alleen maar groter. “Er wordt al te weinig gebouwd, terwijl de vraag groeit. Het tekort aan vakmensen loopt verder op. Bedrijven die nu al ervaring opdoen met het inzetten van EU-personeel, lopen straks voorop.”
Zijn advies aan opdrachtgevers die twijfelen? “Maak kennis. Probeer het een keer. Je hebt niets te verliezen en vaak blijkt het eenvoudiger dan je denkt. Wij zorgen dat alles klopt. En je haalt er vakmensen mee binnen die het verschil maken.”
Onze nieuwsberichten


